VirtualBox’ta paylaşılan klasörler

Mac’te zaman zaman Windows veya Linux’a ihtiyacım oluyor. Bootcamp ile harddiskte bunlar için birer bölüm ayırıp 3 işletim sistemini de kurabilirim. Ama Lion’da Bootcamp 4 sürümü geliyor, ve bunda da Windows XP sürücüleri bulunmuyor. Sadece Windows 7’yi resmi olarak destekliyor. Zaten diğer işletim sistemlerinde küçük bir işim olduğunda diğer işletim sistemine geçmek için bilgisayarı kapatıp açmak zahmetli geliyor.

VirtualBox (veya benzerleri olan Parallels Desktop, VmWare Fusion…) ile bilgisayarınızı hiç kapatmadan diğer işletim sistemini sanal olarak çalıştırabilirsiniz. Eskiden bu yöntemin bilgisayarı çok yavaşlattığını düşünürdüm ama artık ya bu programlar çok geliştiği için ya da bilgisayarlarımızın özellikleri yükseldiği için sıradan işlemlerde hiçbir yavaşlık hissetmeden aynı anda 2-3 işletim sistemini aynı anda kullanabilirsiniz.

Alternatifleri arasında VirtualBox benim için öne çıkıyor. Çünkü hem diğerlerinin sağladığı tüm özellikleri sağlıyor, hem de açık kaynaklı! tabi, aynı zamanda ücretsiz 🙂

Programın kurulumunu anlatmaya gerek yok. Tek yapmanız gereken sitesinden indirmek ve kurulum yönergelerini takip etmek.

Kullanmaya başladıktan sonra sık sık ihtiyacınız olacak şeylerden birisi; asıl işletim sisteminiz ile sanal işletim sisteminiz arasında dosya paylaşmak olacak. Bunun için öncelikle VirtualBox’ta bir Shared Folder tanımlayın.

Şimdi sanal Linux’ta bu klasörü /media/sf_mysharedfolder klasörüne bağlamak (mount etmek) için şu komutu kullanabilirsiniz.

sudo mkdir /media/sf_mysharedfolder
sudo mount -t vboxsf -o uid=1000,gid=1000 MySharedFolder /media/sf_mysharedfolder

 

Eğer bu klasörün Ubuntuyu her açışınızda bağlanmasını isterseniz mount komutunu /etc/rc.local dosyasına yazabilirsiniz.

bkz: http://www.virtualbox.org