Mac’te OpenCV yüklemek

Açık kodlu görüntü işleme kütüphanesi OpenCV robotikten tıbbi görüntülemeye pek çok alanda kullanılıyor. Açık kodlu olması sayesinde hem çeşitli işlemci mimarilerinde hem de farklı işletim sistemlerinde çalışabiliyor.

Mac’inize OpenCV yüklemenin iki yolu var. Birincisi daha basit olan yoldan gidip Mac Ports kullanmak, ikincisi ise OpenCV’nin kaynak kodlarını SVN sunucusundan indirip CMake kullanarak sıfırdan derlemek. Ben kolay olan ilk yöntemi seçtim 🙂

Bu kolay yöntem için bilgisayarınızda Mac Ports yüklü olması gerekiyor. Mac Ports Apple’ın Mac OS X için geliştirdiği paket yöneticisi. Komut satırından çalıştırılan birkaç komut ile basitçe istediğiniz paketleri yükleyebiliyorsunuz. Üstelik sizin için yüklemeye çalıştığınız paketin gerektirdiği diğer paketleri de tespit edip yüklüyor. Öncelikle http://www.macports.org/install.php adresinden Mac Ports’u indirin ve yükleyin. “dmg” imajını indirip installer’ı kullanarak yüklemek en kolay yöntem.

Mac Ports’u yüklendikten sonra OpenCV’yi yüklemek için aşağıdaki komut yeterli:

sudo port install opencv

 

Şimdi Mac Ports önce gerekli paketleri paketleri sonra da OpenCV’yi bilgisayarınıza indirip derleyecek ve sonra kuracak. Her bir paketin derleme işlemi bilgisayarınızda yapıldığı için biraz uzun zaman alabilir. Sabırlı olun.

Not: şimdi gördüğüm bir makaleye göre Mac Ports’u yükleyebilmek için bilgisayarınızda XCode’un yüklü olması gerekiyormuş. XCode’u Mac App Store’dan ücretsiz indirebilirsiniz.