Mac OS X El Capitan üzerinde OpenCV3 Yüklemek

Linux’tan Mac’e geçenler aptitude’un eksikliğini hep hissetmişlerdir. Homebrew ve Macports Apple’ın bu açığını kapatmak üzere geliştirilen projeler. Ben birkaç denemeden sonra Homebrew’i tercih ettim. Kullanımı oldukça kolay ve açık kodlu olduğu için ne yaptığını anlamak da oldukça kolay.

https://github.com/Homebrew adresinde Homebrew’in kendi kodunu ve pek çok tarif bulmak mümkün. Örneğin homebrew-science reposunda bilimsel işler için kullanılan programları yüklemek için hazırlanmış tarifler var, OpenCV de burada.

opencv3.rb tarifine göz atarsak önce Github’dan opencv ve opencv_contrib projelerini indirileceği linkleri belirttiğini sonra da vereceğiniz argümanlara göre hangi özelliklerin derlemeye dahil edileceğini ayarladığını görebiliriz.

Bu kadar temel bilgiden sonra, şimdi Mac üzerinde OpenCV3 yüklemek için yapmamız gerekenlere gelelim.

Öncelikle Homebrew’in kendisi yüklenmeli:

ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

 

Düzgün yüklenip yüklenmediğini kontrol edelim:

brew update

 

Sonra da OpenCV yükleyelim:

brew install opencv3

 

Sisteminizde bulunmayan bazı başka bileşenlerin de yüklenmesi gerekebilir. Bu yüzden bu komutun biraz zaman almasına şaşırmayın.

Eğer OpenCV’yi Ffmpeg desteğiyle derlemek isterseniz yükleme komutunu şöyle değiştirmeniz gerekecek:

brew install opencv --with-ffmpeg

Contrib paketini de yüklemek isterseniz şu komutu kullanmanız gerekecek:

brew install opencv --with-ffmpeg --with-contrib

Homebrew bazı programları, bir güvenlik önlemi olarak, keg-only yüklüyor, yani derlediği programları /usr/local/Cellar klasörüne koyuyor, ve /usr/local/bin, /usr/local/lib klasörlerine linklemiyor. OpenCV de bu şekilde yükleniyor. Bu yüzden geliştirdiğiniz kodu derleyebilmeniz için şu iki satıra ihtiyacınız olabilir:

LDFLAGS: -L/usr/local/opt/opencv3/lib
CPPFLAGS: -I/usr/local/opt/opencv3/include

 

One thought on “Mac OS X El Capitan üzerinde OpenCV3 Yüklemek

  1. […] Öncelikle OpenCV’yi yüklemeniz gerekiyor. Eğer Mac kullanıyorsanız Homebrew kullanarak nasıl yükleyeceğinizi görmek için şu yazıma göz atabilirsiniz: http://mustafa.aldemir.net/mac-os-x-el-capitan-uzerinde-opencv3-yuklemek/ […]

Comments are closed.